Wypadanie włosów u kobiet – jak można je leczyć?

Wypadanie włosów u kobiet – jak można je leczyć?

Wypadanie włosów typu żeńskiego (FPHL) jest najczęstszym rodzajem wypadania włosów u kobiet i występuje stopniowo od 40 do 50 roku życia, jednak u niektórych kobiet może wystąpić wcześniej i postępować szybciej.

FPHL jest również znany jako łysienie androgenowe. Zwykle równomierny wzór przerzedzenia występuje na górze i z przodu skóry głowy, często prowadząc do szerszej i bardziej widocznej linii podziału.

Kobiety z FPHL nie tracą wszystkich włosów, jednak bez leczenia stan postępuje i niestety nie ma na to lekarstwa. Istnieją jednak doskonałe zabiegi, które mogą prowadzić do odrostu włosów, ale najlepiej je stosować regularnie, wcześnie i w sposób ciągły. Sprawdź: Dermatolog Świecie

Przed rozpoczęciem zabiegów dobrze jest udać się do dermatologa w celu potwierdzenia diagnozy i wykluczenia innych przyczyn wypadania włosów, które mogą wymagać innego leczenia.

Jakie są popularne zabiegi?

Minoxidil 2 nakładany na skórę głowy każdej nocy to świetny sposób na odwrócenie FPHL. Może powodować zwiększone wypadanie włosów przez kilka tygodni na początku kuracji, ale to ustąpi. Nie należy go stosować w ciąży ani na twarz, aby uniknąć nadmiernego owłosienia czoła. Pomocne jest mycie twarzy po aplikacji.

Tabletki spironolaktonu można przyjmować codziennie. Spironolakton jest diuretykiem, który może odwrócić hormonalne i związane z wiekiem osłabienie. Nie należy go stosować w czasie ciąży.

Niektóre doustne środki antykoncepcyjne, które blokują działanie „męskiego” hormonu testosteronu na mieszki włosowe.