7 skoków rozwojowych w 1 roku życia dziecka

7 skoków rozwojowych w 1 roku życia dziecka

Nigdy, tak jak przez pierwszy rok życia, dziecko nie będzie się tak szybko rozwijać. To właśnie okres niemowlęcy jest najbardziej dynamiczny pod względem widocznego progresu. O ile postęp fizyczny jest płynny, o tyle rozwój psychiczny odbywa się w skokowych etapach. Można wyróżnić 7 takich faz.

Pierwsza następuje w okolicy 5 tygodnia życia. Poza spaniem i jedzeniem, dziecko staje się bardziej pobudzone, między innymi poprzez nieco bardziej wyostrzone zmysły. Objawia się to np. poprzez możliwość chwilowego skupienia malucha na twarzy, która na niego patrzy oraz pierwszymi uśmiechami.

Drugi skok ma miejsce między 7 a 9 tygodniem życia. Niemowlak zaczyna wtedy dostrzegać pojawiające się schematy takie jak to, że trzymanie go przez mamę na rękach oznacza karmienie. Stara się również podnosić główkę i potrafi utrzymać w rączkach zabawki.

Trzeci etap w okolicy 3-ego miesiąca sprawia, że dziecko umie śledzić wzrokiem poruszające się obiekty, a otoczenie odkrywa poprzez wkładanie wszystkiego do buzi.

Po czwartym skoku (14-19 tygodni po urodzeniu) bobas próbuje raczkować, potrafi przekręcić się z brzuszka na plecy i odwrotnie oraz zaczyna odkrywać zabawę głosem, łącząc dźwięki w sekwencje.

Pomiędzy 22 a 26 tygodniem życia następuje etap piąty. W trakcie jego trwania dziecko zaczyna zauważać związki międzyludzkie, co skutkuje tym, że nie jest już tak samo ufne wobec wszystkich. Umie także samodzielnie siadać i przenosić wzrok z jednego obrazka na drugi.

Przedostatni skok, który ma miejsce między 33 a 37 tygodniem, charakteryzuje się tym, że logika niemowlaka zaczyna być podobna do tej prezentowanej przez dorosłych.

W ostatni etapie (w 11 miesiącu życia) dziecko uczy stawiać się pierwsze samodzielne kroki, umie dopasowywać do siebie kształty i w pełni świadomie posługuje się słowem „nie”.