5 produktów, których nie powinno się podawać dzieciom do 1 roku życia

5 produktów, których nie powinno się podawać dzieciom do 1 roku życia

Już w pierwszym roku życia dzieciom zaczyna się podawać nowe posiłki, które wykraczają poza mleko modyfikowane. Dla wielu rodziców, to bardzo emocjonujące przeżycie. Dodatkowo takie działania sprawiają, że już jako niemowlę, dziecko uczy się elementów niezależności. Nie jest też zaskoczeniem, że niektóre produkty spożywcze nie są przystosowane do spożywania przez maluchy, a wiele z nich może im po prostu zaszkodzić. Dlatego warto wiedzieć czego unikać do ukończenia przez dziecko 1 roku życia.

Przede wszystkim są to parówki i kabanosy, często przez dzieci uwielbiane. Ich mięso jest najgorszego gatunku (o ile się w nich w ogóle znajduje). Takie produkty mogą zawierać MOM – mięso oddzielone mechanicznie, czyli zmielone kości, chrząstki i jelita. Dodatkowo są nafaszerowane konserwantami. Kolejna jest woda smakowa, reklamowana przez producentów jako zdrowy zamiennik dla kolorowych soków. Tak naprawdę, poza konserwantami, posiada ona w swoim składzie niezdrowy dla niemowlaka cukier.

Trzecim produktem są płatki śniadaniowe. Po dokładnym przeczytaniu etykiety, dowiadujemy się, że również i tutaj występuje mnóstwo cukru oraz olej palmowy, a rzekomo zawarte w nich witaminy są pochodzenia syntetycznego. Z kolei ciasteczka zbożowe brzmią zdrowo. Nie, to kolejny mit. Te kupne najczęściej zrobione są z mąki pszennej, zawierają cukier, konserwanty i wzmacniacze smaku. Taki smakołyk można przygotować samemu i mieć dokładną wiedzę z czego się składa. Ostatnim produktem są paluszki rybne. Oczywiście, ryby mają wiele wartościowych składników odżywczych, ale to nie oznacza, że „złoty przysmak” nabywany w sklepie ma w swoim składzie ich mięso.

Tak jak w wypadku różnorodnych diet dla dorosłych i zasad zdrowego odżywiania, podstawą jest czytanie etykiet na gotowych produktach. Wiedza, co znajduje się w danym posiłku pozwoli nam zadecydować, czy jest to jedzenie, które chcemy i możemy podać naszemu dziecku. To, co niemowlę spożywa jest bardzo ważne i bezpośrednio wpływa na jego rozwój i zawsze należy o tym pamiętać.