Aminokwasy BCAA a inne aminokwasy

Aminokwasy BCAA a inne aminokwasy

Aminokwasy o Łańcuchach Rozgałęzionych, czyli po prostu BCAA to właściwie standardowy element suplementacji kulturystycznej. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że BCAA to bynajmniej nie wszystkie formy odżywek aminokwasowych, jakie są dostępne na rynku.

Oprócz BCAA z całą pewnością warto również zwrócić uwagę na przykład na EAA. Czym różnią się te dwa produkty? BCAA to trzy konkretne aminokwasy egzogenne, które uważa się za najbardziej istotne z perspektywy ochrony włókien mięśniowych przed wpływem procesów katabolicznych. EAA to natomiast kompleks aminokwasów egzogennych, gdzie oprócz wchodzących także w skład BCAA- Waliny, Leucyny oraz Izoleucyny- znajdziemy także lizynę, metioninę, fenyloalaninę, treoninę oraz tryptofan.

Jak więc widać, skład EAA jest zdecydowanie bardziej obszerny, niż ma to miejsce w przypadku BCAA. Czy jednak oznacza to, że odżywki typu EAA stanowią lepsze rozwiązanie? Zdania w tej kwestii są podzielone. To prawda, że aminogram EAA jest znacznie bogatszy, niż aminogram BCAA. Wielu kulturystów zaznacza jednak, że to właśnie BCAA zawierają odpowiednio wysokie dawki trzech kluczowych aminokwasów, w tym zwłaszcza niezwykle wręcz ważnej L-Leucyny.

Co zasady, zaleca się więc stosowanie EAA raczej w formie uzupełnienia suplementacji BCAA, niż jako podstawową odżywkę aminokwasową. Ciekawym rozwiązaniem mogą być jednak preparaty EAA, które podstawowych substancji czynnych, zawierają w swoim składzie również „support BCAA”, czyli po prostu dodatkową dawkę Leucyny, Waliny oraz Izoleucyny,